RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Noční panorama Olomouce obohatil nový prvek: osvětlený hejčínský chrám

01. 11. 2016

Noční panorama Olomouce je opět o něco hezčí a bohatší - do úspěšného finále se totiž podařilo dotáhnout projekt slavnostního nasvětlení kostela svatých Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Kostel, kterému dominuje pětašedesát metrů vysoká věž, je v nočním panoramatu města nepřehlédnutený.

„Noční panorama Olomouce je zase o něco hezčí a bohatší. Město tak získalo další krásný symbol. Věřím, že jej ocení nejen ti, kteří přijíždějí do večerní Olomouce ve směru od Hradce Králové a Mohelnice,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Nasvícení památky v Hejčíně, která byla postavena ve 20. letech 20. století ve stylu neoklasicizující moderny, má zdůraznit dominantní postavení chrámu v této části Olomouce a dát vyniknout jeho vyvážené moderní architektuře. Do slavnostního nasvětlení chrámu město investovalo 164 tisíc korun.

U nezbytné světelné zkoušky, která výsledné podobě nasvícení kostela předcházela, nechyběli zástupci památkářů, příslušné komise městské části, správce farnosti ani obyvatelé domů v blízkosti kostela. „Vážím si toho, že se podařilo dosáhnout shody mezi všemi zúčastněnými. Díky všem, kteří k tomu svým dílem přispěli,“ ocenil Ladislav Šnevajs.

Kostel, o jehož správu se starají bratři karmelitáni, prochází v posledním desetiletí postupnou obnovou a dnes patří k chloubám města. Změnila se jak jeho fasáda, tak v loňském roce i interiér. „Osmdesát let po slavnostním vysvěcení můžeme opět obdivovat presbytář a ústřední fresku chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Hejčíně v plné kráse,“ uvedl Ladislav Šnevajs. Původní výmalba totiž byla poškozena zatékáním, elektroinstalačními pracemi a silným znečištěním. Na obnovu čeká ještě výmalba kruchty a vstupní části chrámu.

Kostel Cyrila a Metoděje v Hejčíně byl postaven podle projektu architekta a stavitele Josefa Šálka ve stylu neoklasicizující moderny. Jednoduchý exteriér chrámu kontrastuje s bohatou výzdobou uvnitř. Výstavba kostela započala v roce 1929 a dokončena byla v roce 1932. Hlavní oltářní mozaika od Jano Koehlera je s rozměry 8,7 na 7,2 metru největším oltářním obrazem ve střední EvropěV kryptě chrámu je umístěna hrobka arcibiskupa Prečana. 


cyril.jpg cyril2.jpg cyril3.jpg


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce