RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Noc kostelů nadchla tisíce lidí

26. 05. 2014

Doslova záplava zájemců naplnila v pátek večer přes dvě desítky kostelů, kaplí, modliteben a klášterů v rámci olomoucké Noci kostelů. Slavnostního zahájení Noci kostelů se zhostil v 18 hodin v katedrále svatého Václava světící biskup Josef Hrdlička, statutární město Olomouc pak zastoupil primátorův náměstek Ladislav Šnevajs. „V dnešním uspěchaném světě je pro mě noc kostelů příležitostí zastavit se a popřemýšlet o životě trochu jinak než nás učí všudypřítomné tržní hospodářství,“ uvažoval nad smyslem Noci kostelů náměstek Šnevajs, který pak poděkoval nejen všem organizátorům, ale i účastníkům celé akce.

Lidé se mohli podívat na různá místa v areálu olomouckého hradu, tedy do katedrály samotné včetně prohlídky největšího moravského zvonu Václav či třeba do manýristické kaple svaté Anny, řadu kostelů mohli shlédnout z neobvyklých úhlů, například z kůru, podívali se i do menších kaplí nebo do svatostánků evangelických církví. Otevřen byl i Zdíkův románský palác, dómská kapitula či soukromá biskupská kaple v arcibiskupském paláci. Při noci kostelů nešlo ovšem jen o prohlídku památek. Třeba v dominikánském klášteře se mohli návštěvníci dozvědět ledacos ze života řeholníků.

Ač bývají Češi tradičně ve vztahu k církvím vnímáni jako vlažní, o prohlídky sakrálních prostor je naopak už tradičně zájem obrovský. Olomoucké kostely přilákaly nejen Olomoučany, ale i množství lidí z jiných měst a obcí, a nezklamala je. „Je vidět, že Olomouc je sídlem arcibiskupství a že je takovým duchovním centrem Moravy. Přijeli jsme sem mimo jiné i kvůli téhle akci, a opravdu je tu těch posvátných míst hodně,“ uvedl Jaroslav Filip, který do Olomouce přijel na celý víkend i s rodinou ze Slovácka.

 


105-noc-kostelu.jpg 106-noc-kostelu.jpg 105-noc-kostelu.jpg


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce