RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Krásné rozjařování v Olomouci

17. 04. 2018

Milí čtenáři, zřejmě řízením osudu mám to štěstí, že vás mohu již tradičně oslovit v jarním vydání Olomouckých listů. Je to úžasná doba. Všichni můžeme cítit tu obrovskou sílu, se kterou se vše živé probouzí k novému životu. Jarní slunce jako by vytahovalo ze země zelenou trávu, petrklíče, prvosenky, blatouchy a zelené jazyky česnáčku. Vše se dalo do pohybu. Sluneční energie proudí tak, jak velké jsou listy nebo kousky naší odhalené kůže či plochy solárních elektráren. Ranní štěbetání ptáků, námluvy hrdliček a prohřáté zelenající meze nám připomínají, že je čas udělat něco ztřeštěného. Třeba válení sudů, pořádnou honičku anebo jen tak si popovídat s těmi, kteří nám přijdou do cesty.

Je nesmírně zábavné a obohacující pozorovat podobnost a rozdílnost všeho, co patří k tomuto světu. Mnozí politikové by si mohli vzít příklad z toho, jak si příroda pohrává s rozdíly a dokáže je spojit v krásný a obdivuhodný celek. Každý jsme jiný, a pokud se dokážeme vzájemně respektovat, obohatit věcnou diskuzí, tak je to vždy ku prospěchu celku. Potřebuje naše společnost více konfrontace a otevřeného boje? Nebo je čas zklidnit se a kvůli „třísce v oku mého bratra“ přestat odsuzovat? To je ta otázka, která mi bloudí hlavou. Nejsme přece tak velké město, národ, stát, abychom mohli plýtvat energií těch, kteří chtějí pracovat a podílet se na rozkvětu našeho města, národa a celé společnosti.

Navíc máme od našich předků vzácný dar pevných kořenů, na kterých vyrostla naše kultura. Ještě pořád jsou Velikonoce oficiálním svátkem a doufám nejen v kalendáři. Tajemným svátkem, který v sobě spojuje naši lidskou slabost a touhu po novém věčném a smysluplném životě. Znovu si připomínáme, jak je jednoduché odsoudit nevinného člověka a jak oběť, pokora, láska a pravdivost každého z nás může dát nový rozměr všemu, co děláme, čím žijeme a poodhalit smysl našeho bytí.

Krásné rozjařování ze srdce přeje Ladislav Šnevajs

Psáno pro dubnové číslo měsíčníku Olomoucké listy


Bledule a další jarní květiny symbolizují sílu jara


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce