RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Kardinál Dominik Duka: Nebýt války, narodil bych se v Olomouci

21. 08. 2017

Hlavu českých katolíků, arcibiskupa pražského Dominika kardinála Duku přivedlo před pár dny do Olomouce Celostátní setkání mládeže. Při návštěvě radnice prozradil kardinál Duka zajímavé a málo známé detaily ze svého života, které jej k Olomouci poutají.

O osobních vazbách vypovídá i zápis Dominika Duky do olomoucké pamětní knihy. "S přáním Božího požehnání krásnému městu Olomouci, se kterým se cítím spojen několika pouty," napsal kardinál a následně tato pouta vyjmenoval. „V září roku 1938 měli moji rodiče svatbu v tehdy posádkovém kostele Panny Marie Sněžné. Otec zde totiž sloužil u armády jako zbrojíř na vojenském letišti. Kdyby nevypukla válka, byl bych se tedy zřejmě narodil v Olomouci,“ řekl na vysvětlenou kardinál Duka. Dále dodal, že pro něj jako člena dominikánského řádu je Olomouc významná coby sídlo důležitého dominikánského kláštera, z nějž pocházeli významní řádoví myslitelé a autoři. Deset let po listopadu 1989 navíc působil Dominik Duka na Univerzitě Palackého. Za osobně důležitý považuje Dominik Duka i fakt, že právě v Olomouci byla svatořečena Zdislava z Lemberka, která hraje v dějinách českých dominikánů významnou roli.

Dominika Duku na radnici doprovázel arcibiskup olomoucký Jan Graubner, oba významné duchovní zde přijal primátor Antonín Staněk, náměstek Ladislav Šnevajs a radní Miroslav Petřík. Pokud jde o samotné Celostátní setkání mládeže 2017, hodnotil jeho průběh i výběr pořadatelského města kardinál Duka na výbornou. „Chtěl bych zdůraznit, že myšlenka uspořádat celostátní setkání mládeže právě tady v Olomouci byla podle mě výborná, sám to mohu nyní osobně posoudit,“ řekl kardinál Duka s tím, že v Olomouci vidí účastníci setkání krásnou architekturu a mohou navštívit takové množství kostelů a kaplí, jaké jinde na jednom místě nenajdou. Přitom je v Olomouci vše podstatně dostupnější než v Praze, kde by podobná akce byla organizačně o dost komplikovanější.

Foto: MMOL


Dominik Duka píše do pamětní knihy města Olomouce. Foto: MMOL Kardinál Dominik Duka a arcibiskup olomoucký Jan Graubner před sloupem Nejsvětější Trojice. Foto: MMOL Kardinál Dominik Duka a arcibiskup olomoucký Jan Graubner při přijetí na olomoucké radnici. Foto: MMOL Kardinál Dominik Duka při přijetí na olomoucké radnici. Foto: MMOL Kardinál Dominik Duka a arcibiskup olomoucký Jan Graubner při přijetí na olomoucké radnici. Foto: MMOL


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce