RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Kamenný kříž z Holice se objeví v Holickém lese

07. 05. 2014

V roce 1877 nechal neznámý dobrodinec zhotovit jako důkaz vděčnosti kamenný kříž. Ten až do roku 2009 stál v Přerovské ulici v Holici. Poté, kdy pozemek od města odkoupil soukromník, byl kříž z původního místa odvezen a dočasně uložen v kamenické dílně Pavla Hradilíka.

Jedním z důvodů k přestěhování kříže bylo zvýšení přehlednosti blízké křižovatky. Kříž se ovšem brzy vrátí z dílny do veřejného prostoru.

Nové místo pro kamenný kříž souvisí s budováním rekreační zóny, zvané Holický les. „Vybrali jsme místo, které je viditelné z ulice Šlechtitelů a současně je dostatečně vzdáleno od nově založených lesních porostů, aby v budoucnu nebyl kříž ohrožován padajícími větvemi,“ vysvětluje Ladislav Šnevajs, náměstek primátora a jeden z iniciátorů projektu Holický les. Před samotnou instalací je ale potřeba kříž restaurovat. O to se postará Sdružení pro Holický les spolu se soukromým sponzorem, který náklady na opravu kříže uhradí. Po opravě a vztyčení bude kříž z roku 1877 znovu dotvářet atmosféru nově budované rekreační zóny v jižní části města v blízkosti řeky Moravy.

 


050-kriz-holice.jpg 051-kriz-holice.jpg 052-kriz-holice.jpg 053-kriz-holice.jpg 054-kriz-holice.jpg 056-kriz-holice.jpg 057-kriz-holice.jpg 051-kriz-holice.jpg


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce