RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Já jako olomoucký občan


V Olomouci jsem strávil většinu svého života. Žiju tady a pracuji, vyrůstají zde moje děti a zřejmě bude i část mých vnuků. Znám město z pohledu běžného občana i komunálního politika. Proto se snažím, abych svoje rozhodnutí porovnával pohledy obou těchto stran, ale také svých přátel, blízkých i obyvatel města, s nimiž se setkávám. To je ta nejlepší zpětná vazba.

Když procházíte Olomoucí, co vás těší a co rád vidíte opakovaně?

Zrovna dnes ráno jsem procházel městskými parky a moc se mi líbí, jak jsou opravené. Kvetou v nich květiny a je tam spousta příležitostí pro posezení, jízdu na kole nebo in-line bruslení. Myslím si, že parky jsou chloubou Olomouce a květiny městu dávají takový zvláštní nádech. Chtěl bych, aby byly neodmyslitelným atributem našeho města. Mám rád také historické centrum, pohled na Olomouc z výšky, ale i podzemí a tajuplná zákoutí. Těch – musím uznat – je v Olomouci stále méně.

Co vám ve městě naopak vadí?

Pořád si nemůžu zvyknout na obrovská nákupní centra. Nechci žádné jmenovat, ale zdá se mi, že jsme někdy až moc hnáni reklamou. Vidím to na svých dětech. Občas přijdou, že něco potřebují. Když zjišťuji proč, dozvím se, že to má někdo z jejich třídy nebo že viděli nějakou reklamu. Přál bych si, abychom byli svobodnější v otázce nakupování a utrácení peněz za věci, které nepotřebujeme. Nelíbí se mi, že současná atmosféra ve společnosti někdy podporuje naši nespokojenost. Často si neuvědomujeme, že na mnoha místech planety se lidem žije mnohem hůř než u nás.

Jako křesťanský politik máte blízko k sociálním otázkám. Co v této oblasti nejvíce trápí obyvatele Olomouce?

Sám v sobě se pořád peru s tím, co přináší dnešní doba – a to je stále větší rozevírání nůžek mezi různými sociálními skupinami obyvatel. To není věc, kterou jsme schopni změnit. Ale přemýšlím o tom, proč je tolik bezdomovců. Lidí, kteří vyjadřují vzdor proti společenským normám tím, že žijí na ulici a nechtějí na tom nic změnit.

Myslím si, že do budoucna bude stále aktuálnější také začlenění seniorů do společnosti. V minulém volebním období jsem měl na starosti odbor sociálních věcí. Snažili jsme se udělat podmínky pro to, aby v jednotlivých klubech pro seniory byla co největší možnost vyžití, aby se staří lidé necítili osamělí. Pořád si ale myslím, že hlavní je pro ně to, aby měli někoho, s kým si mohou popovídat. Prostě aby se z jejich života neztrácely zdravé vztahy.

V tom by ale klíčovou roli nemělo hrát město, nýbrž rodina.

Určitě, ale jak to vidíme všude okolo, tak tradiční rodinné hodnoty jsou stále více relativním pojmem. Já si strašně vážím toho, že v mém případě jako rodina držíme pohromadě. Ale uvědomuji si, že ve všech případech to možné není. V okamžiku, kdy rodina přestane fungovat, stát, město nebo vějíř neziskových spolků musí nabídnout pomocnou ruku.

Angažujete se osobně v oblasti charity?

Jsem členem rady olomoucké charity a tam často diskutujeme o věcech spojených s problémovými sociálními otázkami. Jsem rád, že díky tomu mám informace i od lidí, kteří se přímo v terénu setkávají s potřebnými. Hodně si vážím toho, že tady máme VOŠ sociální Caritas, o které jsem přesvědčen, že je ve svém oboru špičkou minimálně v rámci České republiky. Ve škole pracují lidé, kteří myslí dopředu. Snaží se hledat řešení a způsob, jak sociální smír v našem městě – a nejen tady – udržet.

Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce