RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Díky dobrovolníkům je na světě lépe. Ocenění si plně zaslouží

25. 12. 2017

Už sedm let se v předvánočním období v prosinci odehrává předávání cen Křesadlo. Tentokrát se ocenění pro dobrovolníky z Olomouckého kraje odehrálo ve středu 20. prosince v hlavním sále Arcibiskupství olomouckého. Cena je udělována lidem, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnické činnosti. Součástí večera byl také vánoční koncert Vašo Patejdla.

Cenu Křesadlo vyhlašuje Dobrovolnická sekce Unie nestátních neziskových organizací. Jejím cílem je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. Mottem Křesadla je: Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.

„Ocenění dobrovolníci získají ručně vyrobený předmět s nápisem „Křesadlo“ a označením kalendářního roku. Návod, jak křesadlo používat, je jednoduchý. Když nenajdete pazourek, stačí i kousek křemene a jiskry v mžiku létají,“ přiblížil Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která byla organizací ceny v Olomouckém kraji pověřena.

Osm vybraných dobrovolníků, které nominovala široká veřejnost i zástupci organizací, převzalo cenu v oblastech spolková činnost, sociální služby, ekologické aktivity, děti, mládež, volnočasové aktivity, dobrovolní hasiči a zdravotnictví.

„Jsem si jistý tím, že díky dobrovolníkům je náš svět lepším místem k životu. Smekám před lidmi, kteří dokáží dělat něco pro své bližní dobrovolně a ve svém volném čase, a to mnohdy i tehdy, když sami nemají zrovna lehký osud,“ uvedl po slavnostním večeru náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Přehled oceněných

Za sociální služby:

Kristina Hrozová (59 let), která pomáhá druhým i přesto, že není v lehké situaci. Sama má postiženou dceru, stará se o nemocnou maminku, navíc ji zemřel manžel. Během svého volného času zvládá působit v zábřežské Charitě, kde se pravidelně účastní benefičních akcí, sbírek a dalších aktivit. Také navštěvuje domy s pečovatelskou službou, kde je pro klienty významnou podporou a přináší jim dobrou náladu.

Pavlína Boxanová (27 let) dostala Křesadlo za péči o seniory v Domě seniorů František v Náměšti na Hané. Její dobrovolnická aktivita probíhá již druhým rokem. Paní Boxanová je i přes svůj hendikep, po úrazu musí používat elektrický vozík, velice ochotná a každou neděli dochází do domova za seniory. Je pro ně každotýdenním sluníčkem a dle slov jedné seniorky jim dává sílu a chuť do života.

V oblasti děti, mládež, volnočasové aktivity:

Božena Růžičková (82 let) se ve svém pokročilém věku zvládá starat o svého nemohoucího manžela, a i přesto si vždy najde čas na to, aby pomohla s organizováním akcí v obci. Během let organizovala spousty školních i mimoškolních výletů, neustále doučuje děti češtinu a matematiku. Dokonce přivedla jednu studentku s dyslexií k titulu Bc. Do loňského roku ještě cvičila jógu, což si její cvičenky velice pochvalovaly.

Jiří Jordán (44 let) dvacet let pracuje s mládeží v obci Střítež nad Ludinou, je jedním ze zakládajících členů Tělovýchovné jednoty a dodnes je náčelníkem mužských složek TJ a kapitánek hokejového družstva TJ Střítež. Každoročně pořádá aktivity pro veřejnost, jako je turnaj v malé kopané, cyklistické výlety, turistické výšlapy či tábory. Taktéž se věnuje místnímu družstvu dračích lodí, kde je zároveň kapitánem a tahounem.

Za oblast zdravotnictví:

Valerie Rajnohová (16 let) je studentkou Gymnázia Jiřího z Poděbrad a během svého volného času díky sdružení JIKA dochází do Domova pro ženy a matky s dětmi v Olomouci, kde doučuje děti různého věku. Valerie je velice vstřícná a radostná slečna, která dochází i do Vojenské nemocnice, konkrétně na oddělení LDN, kde se věnuje starším pacientům. Taktéž pro seniory připravuje jednorázové akce a taky se účastní supervizí v rámci dobrovolnického centra JIKA.

V oblasti ekologické aktivity:

Manželé Vaňákovi (59 a 56 let) jsou vedoucími skautského střediska Quercus v Dubu nad Moravou. Jejich výčet aktivit v rámci skautského sdružení je rozsáhlý. Kromě akcí v rámci klubu se podílejí i na činnostech v obci a pomáhají při různých kulturních akcích. Taktéž se starají o planetu Zemi, pravidelně se zapojují do akce s názvem Ukliďme Česko a 22 let rekultivují krajinu ve Staré Vodě po odchodu sovětské armády. Kromě toho zajišťují výměnné pobyty pro skauty a skauty s partnerskými oddíly z Kanady a Holandska.

V oblasti spolková činnost:

Miroslava Nováková (52 let) byla na cenu nominována obcí Tučín, kde již od roku 2002 vede spolek s názvem Sešlost obecních nadšenců. Paní Nováková stojí za obnovením místní kulturní tradice stavění a kácení máje, která je doprovázena divadlem a voděním medvěda, navíc přidala tzv. pochovávání basy. V rámci svého volného času pořádá kromě zmíněných událostí další kulturní akce, zážitkové výlety či pomáhá s občerstvením při hudebním festivalu. Též pomohla obci k získání titulu Vesnice roku 2009, a to vše i přesto, že se s manželem starají o dvě dcery, z nichž je jedna hendikepovaná.

V oblasti dobrovolní hasiči:

Radek Buryánek (38 let) je velitelem dobrovolných hasičů v Oseku nad Bečvou již třináct let. Během této doby zajistil pro místní sbor finanční prostředky, například získal nové požární vozidlo. Navíc asistuje skoro u všech zásahů během roku, kterých bývá přibližně kolem třiceti. V letech 1997, 2002, 2006 a i 2010 pomáhal při povodních. Taktéž zachránil jednomu spoluobčanovi život, když ho viděl ležet bezvládného na zemi.


Ladislav Šnevajs při loňském předávání cen Křesadlo Letošní držitelé ocenění Křesadlo


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce