RNDr. Ladislav Šnevajs
náměstek primátora statutárního města Olomouce
Najdete mně také na sociální síti FACEBOOK
KDU-ČSL Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Olomoučané si připomněli 100. výročí od vypuknutí 1. světové války

28. 07. 2014

Společnou pietní vzpomínkou si Olomoučané včera na vojenském hřbitově v Olomouci – Černovíře připomněli 100. výročí od rozpoutání 1. světové války. Pietní akt proběhl za účasti zástupců armády, představitelů církve, občanských sdružení a vedení města.

Pietní vzpomínka a položení kytic se uskutečnilo přesně v den stoletého výročí od rozpoutání 1. světové války. „Na vojenském hřbitově v Černovíře jsme uctili památku více než tří a půl tisíce padlých a zde pochovaných vojáků,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Na závěr pietní vzpomínky, které se zúčastnila stovka lidí, vzlétly k nebi dvě bílé holubice. Jako symbol míru je vypustili členové spolku Hanácká hratva oblečeni do dobových uniforem.

Vojenský hřbitov v Olomouci v Černovíře vznikl v roce 1869 připojením k občanskému hřbitovu. Během válečných let 1914–1918 byl přebudován podle jednotného konceptu architekta Rossmana a slavnostně otevřen a vysvěcen roku 1916. Byli zde pochováni vojáci, zemřelí během války. Poslední pohřby se na území vojenského hřbitova konaly ještě na počátku padesátých let minulého století.

„Do konce první republiky Československá armáda vzorně pečovala a udržovala všechny hroby. Roku 1958 byl sice hřbitov zařazen mezi kulturní památky, avšak ponechán svému osudu,“ vysvětluje námětek Ladislav Šnevajs s tím, že do obnovy se město Olomouc pustilo v po etapách v roce 2010 a 2012. S rekonstrukcí za celkovou částku bezmála 5 milionů korun pomohly dotace ministerstva obrany. V roce 2010 prošel opravou křesťanský a muslimský pavilon. O dva roky později se kompletně obnovilo oplocení hřbitova v jeho původní velikosti, vyznačily se jednotlivé sektory pro pohřbívání, upravily cesty mezi sektory a také hrobová místa v novodobé části hřbitova. „Černovírský hřbitov je výjimečný způsobem pohřbívání. Padlí vojáci jsou pohřbeni podle svého vyznání do křesťanské - římskokatolické, pravoslavné, evangelické, židovské nebo muslimské části hřbitova,“ doplnil náměstek primátora Šnevajs.

 


104-hrbitov-cernovir.jpg 106-hrbitov-cernovir.jpg 107-hrbitov-cernovir.jpg 111-hrbitov-cernovir.jpg 115-hrbitov-cernovir.jpg 116-hrbitov-cernovir.jpg 119-hrbitov-cernovir.jpg 120-hrbitov-cernovir.jpg 114-hrbitov-cernovir.jpg


Video

Na radnici se četla bible

Na radnici se četla bible

Připravované akce

Prozatím nejsou k dispozici žádné akce